-

maria-ciszewska : Umocnieni łaską Bożą, pracujmy nad sobą w wielkiej cierpliwości.

Schody do wiedzy. Konferencja w Baranowie Sandomierskim.

Niestety, konferencja w Baranowie już za nami. Piękny czas spędzony w pięknym miejscu.

Już na wstępie zachwycił mnie… śpiew ptaków. Głośne trele kosów, świergot i fiukanie nieznanych mi gatunków. Wprawdzie w tym roku wiosna przyszła bardzo wcześnie, ale aż tak? Zrozumiałam, dlaczego tak się dzieje, kiedy poszłam na spacer do parku. Na wielu drzewach zobaczyłam budki lęgowe, gospodarz zamku zadbał o warunki dla ptaszków, a one odwdzięczają się śpiewem i, zapewne, tępieniem różnych szkodników.

Nie zawiódł mnie i sam zamek, pięknie utrzymany – dobrze służy gościom i zwiedzającym. Sala Portretowa, w której odbywały się wykłady, jakoś pomieściła uczestników, a drzwi na krużganek umożliwiały wietrzenie, więc na warunki nie można było narzekać.

Przejdźmy do istoty wydarzenia, czyli do wykładów, poprzedzonych modlitwą poprowadzoną przez ks. Irka. Jako pierwszy zabrał głos pan profesor Łukasz Święcicki, który mówił na temat zachowań ryzykownych w chorobach afektywnych. Zaczął przekornie od pytania, po co są psychiatrzy, skoro z jednej strony mamy psychologów, a z drugiej neurologów? Z rozwinięcia wspaniałego wykładu dowiedzieliśmy się, że do zachowań ryzykownych zaliczają się nie tylko próby samobójcze, uprawianie sportów ekstremalnych, czy nadużywanie substancji psychoaktywnych – co chyba dla większości z nas jest oczywiste – ale np. szczerość, robienie zakupów, a nawet inwestowanie. Nie mam zamiaru streszczać tego znakomitego wykładu, aby dowiedzieć się więcej, proszę sięgnąć po książki i artykuły pana profesora.

Następny prelegent, ks. Krzysztof Irek, przybliżył nam postać Sługi Bożego ks. biskupa (mińskiego, później pińskiego) Zygmunta Łozińskiego, nieustraszonego kapłana, który gorliwie służył Bogu i powierzonemu sobie ludowi. Gdy trzeba było, przebierał się, ukrywał przed bolszewikami, kiedy indziej jawnie występował przeciwko nim, broniąc swoich owieczek. Samotrzeć z dwoma kapłanami chodził w nocy po dzielnicy żydowskiej, aby zapobiec pogromom. Nie bał się rąbać prawdy w oczy władzom odrodzonej Polski. Pełniej z życiem biskupa pińskiego możemy się zapoznać nabywając książkę ks. Irka „Sługa Boży ksiądz biskup Zygmunt Łoziński”, dostępną w księgarni KJ. Całkowity dochód z książki jest przeznaczony na pomoc dzieciom z polskiej szkoły w Pińsku.

Kolejny wykład, o służbie Polaków w armii carskiej, wygłosił pan dr Jacek Legieć. Mówił o realiach życia w XIX i na początku XX wieku, o praktykach związanych z poborem do wojska. Czy wiedzą Państwo, że przez jakiś czas w carskiej Rosji można było legalnie wykupić się od poboru? Później już tylko za łapówkę… Mnóstwo ciekawych szczegółów, ocena swojego losu przez samych zainteresowanych, warunki w armii carskiej – kto nie wysłuchał wykładu, niech żałuje, bo książki pana Jacka na ten temat nie mamy.

Z kolei zabrał głos pan profesor Ryszard Mozgol, mówiąc o Europie po 1918 roku oczami Emanuela Małyńskiego. Już wówczas ten wytrawny pisarz polityczny, u nas prawie nieznany, ostrzegał przed religią demokratyzmu, prowadzącą do zniewolenia człowieka i poddania tak jednostek jak i narodów i państw przez rząd globalny. Bardzo treściwy wykład ukazuje nam proroczą wizję Emanuela Małyńskiego, który wychodząc od rewolucji francuskiej, przewidział rewolucję nam współczesną. Dodam, że trud przyswojenia dorobku Małyńskiego, publikowanego w olbrzymiej większości po francusku, podjęła KJ. Niedawno ukazała się w wydawnictwie pierwsza książka - „Nowa Polska”.

Dalej – pani profesor Katarzyna Kostrzewa poinformowała nas, że zastosowanie Konwencji Chicagowskiej do badania „katastrofy” smoleńskiej było niezgodne z prawem, i że nic się już nie da zrobić.

Jako ostatni wystąpił pan Łukasz Modelski z prelekcją „Rewolucja francuska i spisek przeciwko karpiom”. Przedstawił nam powiązania rolnictwa, sztuki kulinarnej i polityki, opowiedział, jak rewolucja za pomocą karpia walczyła z tradycją i z Kościołem Katolickim.

Udział w konferencji był wielką radością, przyjemnością i pożytkiem. Oprócz wysłuchania świetnych wykładów miałam możliwość spędzenia dwóch dni w towarzystwie kulturalnych, czyli mądrych, uprzejmych, życzliwych, pomocnych i pełnych rozmaitej wiedzy ludzi. Rozmowy kuluarowe były więc równie ubogacające, jak oficjalne wykłady. Bardzo dziękuję Organizatorowi (ach, ta organizacja bez organizacji!), jego Pomocnikom i wszystkim Współuczestnikom. Szczególnie chciałabym podziękować naszym Koleżankom – Ainolatak, która mnie do Baranowa przywiozła, i Joannie, która podróżowała razem z nami.

Na koniec pragnę podziękować dwóm osobom in pectore.

A teraz biegnę czytać sprawozdanie Katalonii. Nie zrobiłam tego wcześniej, żeby się nie sugerować jej opisem konferencji, i aż mnie skręca.

 

 tagi: baranów sandomierski  ii konferencja lul 

maria-ciszewska
12 marca 2019 10:24
29     1450    20 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @maria-ciszewska
12 marca 2019 10:26

On się nazywa Legieć

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @gabriel-maciejewski 12 marca 2019 10:26
12 marca 2019 10:50

Dziękuję. Poprawię, jeżeli zdołam.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @gabriel-maciejewski 12 marca 2019 10:26
12 marca 2019 10:52

Udało się. A głowę bym sobie dała uciąć, że na planszy widziałam nazwisko, które podałam :)

zaloguj się by móc komentować


Draniu @maria-ciszewska
12 marca 2019 11:02

Emmanuel Malyński napisał bardzo ciekawe zdanie,ktore zapamiętałem ,ze demokracja jest logicznym przedluzeniem socjalizmu.. A PiS perfekcyjnie to wykonuje.. :) Ps. Dziękuję za wspaniałe sprawozdanie .. Pani Katalonia tez napisał znakomite .

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @maria-ciszewska
12 marca 2019 11:54

@Maryla Sztajer, Draniu

Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

Aleksandra @maria-ciszewska
12 marca 2019 12:20

Pięknie o śpiewie braci mniejszych w Baranowie:))) Dałam plusa, pisząc w polu pod relacją - i... zjadło mi zapis, więc piszę ponownie - dziękuję za opowieść i piękne zdjęcia!!! 

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-laskowski @maria-ciszewska
12 marca 2019 13:06

Bardzo dobra relacja.

Mam uwagi: pan Ryszard Mozgol jest doktorem, a pisze się in pectore (pectoris to genetivus, nie ablativus).

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @krzysztof-laskowski 12 marca 2019 13:06
12 marca 2019 13:46

Dziękuję i za dobre słowo, i za poprawę błędów. Z tym stopniem naukowym nie miałam pewności, czy nie jest profesorem na jakiejś uczelni. A zawsze lepiej się pomylić in plus :)

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @maria-ciszewska
12 marca 2019 15:34

Marysiu, przyjemność po mojej stronie – Ty czytałaś o mijanych, po drodze atrakcjach, Joanna Okno wiary, a potem Bukę, a w lusterku odbijały się mordki Stalagmitów czego chcieć więcej, nad takie towarzystwo w podróży?

Schody są wspaniałe!

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @ainolatak 12 marca 2019 15:34
12 marca 2019 15:47

Skromnie zauważę, że nie ja je (te schody) wybudowałam.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Aleksandra 12 marca 2019 12:20
12 marca 2019 15:48

Dziękuję. Zdjęcia amatorskie :)

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @maria-ciszewska
12 marca 2019 16:56

Fascynujący opis. Wszystko mnie zaciekawilo, ale najbardziej spisek przeciwko karpiom. Z dwóch powodów, w rodzinie sa stawy rybne, z karpiami właśnie. No i wydaje mi się,  że obecnie też zawiązano spisek przeciwko karpiom. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Rozalia 12 marca 2019 16:56
12 marca 2019 16:58

Bardzo proszę zerknąć na priv.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @maria-ciszewska
12 marca 2019 17:02

Wiosennie i ozywczo zaczela Pani swoja relacje z Baranowa...

... i zapewne taki tez bedzie efekt koncowy tej konferencji,  OZYWCZY... jak do tej pory wszystkie relacje ukladaja sie w piekna mozaike, jak juz to ktos wczesniej odkryl...

... oczywiscie  +  sie nalezy - bez 2 zdan  !!!

 

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @maria-ciszewska
12 marca 2019 17:05

@Rozalia, Paris -

- dziękuję

Rzeczywiście, takie spotkania ożywiają umysł i dodają ducha.

 

zaloguj się by móc komentować

Aleksandra @maria-ciszewska 12 marca 2019 15:48
12 marca 2019 17:05

Ale dobre i zamieszczone - co najważniejsze:)

zaloguj się by móc komentować


maria-ciszewska @Aleksandra 12 marca 2019 17:05
12 marca 2019 17:12

Zamnieszczone nieprofesjonalnie, przez kopiuj-wklej. Kiedyś Parasol pisał, jak zamieszczać obrazki korzystając z tutejszych narzędzi, ale nawet nie chciało mi się szukać tej notki, ani zawracać mu teraz głowy. Może kiedyś się tego nauczę.

zaloguj się by móc komentować

Aleksandra @maria-ciszewska 12 marca 2019 17:12
12 marca 2019 17:24

A, dobry pomysł:)

Wypróbuję przy okazji - dzięki!!!

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @maria-ciszewska
12 marca 2019 19:11

Ładnie napisane i ładne zdjęcia. Odnoszę wrażenie, że zdjęcia ładniejsze niż oryginał. :)

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Andrzej-z-Gdanska 12 marca 2019 19:11
12 marca 2019 20:27

Oryginał to Ty jesteś :) To są całkiem nieprofesjonalne zdjęcia, a zamek jednak budowali i restaurowali profesjonaliści :D

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @maria-ciszewska 12 marca 2019 17:12
12 marca 2019 20:44

Aż spróbowałam. Przez kopiuj/wklej ze swoich zasobów, bez umieszczania ich wcześniej w internecie?  Skopiowalam fotkę,  chciałam wkleić, nie wyszło. Może dlatego,  że z tabletu. A może źle zrozumiałam. 

Przepraszam za trolowanie, ale widocznie ciekawość to moja specjalność. A jak wiadomo,  (a w tytule są schody), ciekawość to pierwszy stopień itd.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @maria-ciszewska
12 marca 2019 21:15

Świetny artykuł z jeszcze lepszej konferencji. Dziękujemy za miłe towarzystwo i rozmowy kuluarowe. Mam nadzieje, że kawałek Ziemi Świętokrzyskiej, który udało się zobaczyć po drodze był równie piękny, jak Baranów Sandomierski.

Pozdrowienia

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Rozalia 12 marca 2019 20:44
12 marca 2019 21:16

Żadne trolowanie :)

Nie wiem, czy tablet ma coś do rzeczy. Ja używam laptopa. Zwyczajnie klikam prawą myszą na fotkę - kopiuj - i wklejam na SN.

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @Stalagmit 12 marca 2019 21:15
12 marca 2019 21:36

Ślicznie dziękuję. Świętokrzyskie jest piękne i bogate historią. Dziękuję za wspólne odwiedziny na zamku w Iłży, Muszę jednak wrzucić te parę zdjęć, choć nie są zbyt udane.